Jedním z cílů partnerství EURES-T Beskydy je podpora přeshraniční mobility mezi příhraničními regiony České, Slovenské a Polské republiky. Následující informace jsou určeny zaměstnavatelům, kteří mají v záměru vstoupit na polský pracovní trh.
Nápomocné v hledání pracovníků zaměstavatelům jsou:
Největší polské internetové portály z pracovní tématikou: www.praca.pl, www.gazetapraca.pl, www.pracuj.pl,www.jobpilot.pl, www.praca.org, www.jobpilot.pl.
Lokální internetové portály z pracovní tématikou: www.praca.bielsko.pl, www.mbp.ohp.pl, www.ojej.pl,www.praca.bielsko.com.pl.
Občané České republiky a Slovenska mají neomezený přístup na polský trh práce, můžou pracovat legálně za stejných podmínek jako občané Polska a to znamená, že nepotřebují pracovní povolení.
Pracovní smlouva je nejvíce četnou formou uzavíraného pracovního poměru. V souladu se Zákoníkem prácewww.praca.info/kodeks-pracy/ smlouva stanoví především strany smlouvy, druh smlouvy, datum jejího uzavření a podmínky práce a odměny. Pracovní poměr se zakládá se souhlasem obou stran smlouvy.
Evidenci živnostenského rejstříku vede místně příslušná obec dle místa bydliště OSVČ. Místem bydliště je obec, kde OSVČ přebývá s úmyslem trvalého pobytu. Evidenčním orgánem je: starosta obce, burmistr města, prezident města. Proto také prvním úkonem začínajícího podnikatele je návštěva obecního úřadu a nahlášení místnosti, kde bude vykonávána živnost.
Sdružení podnikatelů:
sdružení podnikatelů nemá právní subjektivitu, podnikatelem není sdružení ale společníci, kteří se registrují jako OSVČ. K registraci sdružení podnikatelů není požadováno základní jmění. Společníci odpovídají společně a nerozdílně za závazky sdružení, bez omezení celým svým majetkem.
Jiné osobní společnosti:
veřejná společnost, partnerská společnost, komanditní společnost, komanditně-akcionářská společnost u nich je požadována registrace v Celostátním soudním registru.
Kapitálové společnosti:
společnost s ručením omezeným(sp. z o.o.), akciová společnost (S.A.).
Organizační složka je vydělená a samostatná část podnikání vykonávaná podnikatelem mimo svoje hlavní sídlo. V případě pobočky, je požadovaný zápis do registru zahraničních poboček vedených Ministerstvem hospodářství.
Více informací:
www.paiz.gov.pl - Polská agentura zahraničních investicí a informací
www.mg.gov.pl – Ministerstvo hospodářství
V Polsku máme následující druhy daní:
Je to síť dobrovolně se sebou spolupracujících nekomerčních organizací ku prospěchu mikropodnikatelů, malých a středních podniků a OSVČ, konzultingové služby, školení, informační a finanční služby (poskytování záruk a půjček).
Na celostátním stupni nejdůležitější částí systému je Polská agentura rozvoje podnikání, na regionálním stupni – Regionální financující instituce, odpovědné za implementaci regionálních programů pro malé a střední podnikatele. (http://ksu.parp.gov.pl).
V regionu Slezského vojevodství je zaregistrovaných 30 subiektů v Katovicích, mezi jinými např. Hornoslezská agentura regionálního rozvoje, Řemeslnická komora a komora malého a středního podnikání, Regionální hospodářská komora, Hornoslezská agentura převodů podniků, Regionální komora obchodu a průmyslu, Hornoslezský fond.