Po predškolskom vzdelávaní a základnom vzdelávaní (teda povinnej školskej docházke) nasleduje vzdelávanie stredné.
Vzdelávacie programy stredného vzdelávania sa rozdeľujú na:
Stredné odborné vzdelávanie (1-2 roky) – pre žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. Ukončené závěrečnou skúškou.
Stredné odborné vzdelávanie s výučným listom (2-3 roky) – príprava pre výkon povolania. Ukončené záverečnou skúškou a získaním výučného listu.
Stredné odborné vzdelávánia s maturitnou skúškou (4 roky) – príprava k výkonu náročnejších povolaní alebo príprava k terciárnemu vzdelávaniu. Ukončené maturitnou skúškou.
Stredné všeobecné vzdelanie s maturitnou skúškou (4-6-8 rokov) – príprava predevšetkým k terciárnemu vzdelávaniu. Ukončené maturitnou skúškou.
Druhy stredných škôl: gymnázia, stredné odborné školy, srředné odborné učilišťa.
Vzdelávanie na konzervatóriu (6-8 rokov) je špecifický druh vzdelávania v oblasti hudby, tanca, spevu a dramatického umenia. Ukončené maturitnou skúškou alebo absolutóriom.
Vyššie odborné vzdelávanie (3–3,5 rokov) prehlbuje znalosti získané v strednom vzdelávaní a poskytuje praktickú prípravu pre výkon náročnejších povolaní. Štúdium je ukončené absolutóriom.
Vysokoškolské vzdelávánie je rozdelené na 3 úrovně:
Bakalársky štúdijný program (3-4 roky) – ukončený štátnou záverečnou skúškou a obhajobou diplomovej práce.
Magisterský štúdijný program – nadväzujúci na bakalársky program (1-3 roky) alebo samostatný magisterský program (4-6 rokov) – ukončený štátnou záverečnou skúškou a obhajobou diplomovej práce.
Doktorský štúdijný program (3-4 roky) – ukončený štátnou doktorskou skúškou a obhajobou dizertačnej práce.
Jedná sa o uznávanie diplomov, kvalifikacií alebo časti štúdijných programov jednej (domácej alebo cudzej) vzdelávacej inštitúcie inou vzdelávacou inštitúciou. Akademické uznávánie je charakterizované detailným porovnávaním štúdijných plánov, ktorého výsledkem je rozhodnutie o tom, či vzdelanie získané v zahraničí je rovnocenné vzdelanie poskytovanému v Českej republike.
Podrobné informácie o uznávaní vzdelania nájdete na stránkách Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy: http://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/uznavani-vzdelani
Zameriava sa na posúdenie znalostí a schopností konkrétnej osoby, pričom tieto znalosti a schopnosti síce môžu byť doložené dokladom o formálnej kvalifikácii (vzdelaní a príprave), ale tiež môžu byť doložené dokladom o faktickom výkone danej činnosti alebo iným dokladom. Výsledkom procesu profesného uznávánia je rozhodnutie o tom, či dotyčná osoba má dostatočné znalosti a schopnosti, aby mohla vykonávať konkrétne povolanie alebo činnosť.
Podrobné informácie o uznávaní kvalifikácie nájdetete na stránkach Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy:http://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/uznani-odborne-kvalifikace
Verejné vysoké školy v Moravskoslezskom, Olomouckom a Zlínskom kraji:
Ostravská univerzita v Ostrave - http://www.osu.cz/
Slezská univerzita v Opave - http://www.slu.cz/
Vysoká škola banská – Technická univerzita Ostrava - http://www.vsb.cz/
Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne - http://www.vsss.cz/
Univerzita Palackého v Olomouci - http://www.upol.cz/
Súkromné vysoké školy v Moravskoslezskom kraji:
Newport International Univerzity (Ostrava) - http://www.newportu.cz/
Vysoká škola podnikania, a.s. (Ostrava) - http://portal.vsp.cz/
Vysoká škola sociálno–správna (Havířov) - http://www.vsss.cz/
Prehľad všetkých vysokých škôl v ČR nájdete na stránkach Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy ČR:http://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi
Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy ČR - http://www.msmt.cz/
Krajský úrad Moravskoslezského kraja – http://www.kr-moravskoslezsky.cz/
Krajský úrad Olomouckeho kraja – http://www.kr-olomoucky.cz/
Krajský úrad Zlínského kraja - http://www.kr-zlinsky.cz/