System szkół podstawowych i średnich tworzą szkoła podstawowa, szkoła podstawa z przedszkolem, szkoła zawodowa, średnia szkoła zawodowa, gimnazjum,szkoła średnia i szkoły specjalne. Te oto szkoły mogą być państwowe, prywatne albo kościelne, z tym, że uzyskane wykształcenie jest równe. Obowiązek szkolny rozpoczyna się z reguły na początku roku szkolnego, który zaczyna po dniu kiedy dziecko osiągneło 6 rok życia i trwa 10 lat.
Przedszkole ( 3-6 rok dziecka) daje dzieciom podstawy kształcenia i zręczności, rozwija ich mowę, myślenie i zainteresowania. Przygotowywuje dzieci do szkoły podstawowej.
Szkoła podstawowa przygotowywuje uczniów do dalszych studiów i praktyki. Z reguły ma 9 klas i jest podzielona na I. i II. stopień.
Szkoły średnie zapewniają uczniom średnie zawodowe kształcenie, zupełne średnie kszatłcenie, zupełne średnie zawodowe kształcenie, wyższe zawodowe kształcenie i przygotowywują do wykonywania zawodu albo do studiów na szkołach wyższych. Średnie zawodowe kształcenie zawiera kszałcenie ogólne i przygotowanie zawodowe, zakończone jest pozytywnym wykonaniem egzaminu końcowego.
Pełne średnie kształcenie i pełne zawodowe średnie kształcenie zawiera treściowo szersze i głębsze ogólne kształcenie i przygotowanie zawodowe , zupełne średnie kształcenie zakończone jest zdaniem egzaminu maturalnego w gimnazjum, pełne średnie zawodowe kształcenie zakończone jest zdaniem egzaminu maturalnego na średniej zawodowej szkole albo w szkole zawodowej.
Kszatłcenie wyższe zawodowe zawiera ogólne kszatłcenie, specjalne kszatłcenie, specjalne przygotowanie profesyjne i artystyczne, i pedagogiczno – artystyczne, zakończone jest zdaniem egzaminu – absolutorium. Średnie szkoły organizują także pomaturalne i dopełniające studia, podczas którego studjujący doskonalą się do kwalifikowanego wykonywania zawodu i dopełniają i pogłębiają osiągnięte wykształcenie.
Szkoły wyższe przygotowywują kwalifikowanych specjalistów z wykszatłceniem wyższym w dziedzinach działalności naukowej, gospodarczej, socjalnej i działalności artystycznej. Na Słowacji jest obecnie 20 wyższych szkół publicznych, 10 prywatnych szkół wyższych i 3 państwowe szkoły wyższe.Studia zapewniane są w ramach trzech stopni programów studiów, zakończone są obroną pracy końcowej i zadaniem egzaminu państwowego. Pierwszy stopień jest programem licencjackim (3-4 lata), drugi jest programem studiów magisterskich, inżynierskich albo doktorskich (4-6 lat wliczając pierwszy stopień i trzecim stopniem jest
Wykonywanie pracy w niektórych zawodach wymaga uzyskanie określonych kwalifikacji, potwierdzonych dyplomem lub certyfikatem. Europejskie dokumenty prawne określają stopnie kwalifikacyjne, definiują jaki typ szkolenia jest wymagany dla danego stopnia kwalifikacji i określają sposób wnioskowania o uznanie kwalifikacji – odnosi się to tylko do tych zawodów, które są regulowane co oznacza, że wymagają specjalną kwalifikację. Jeżeli nie jest określony obowiązek posiadania specjalnych kwalifikacji do wykonywania danego zawodu (np. sprzedawca), nie ma powodu do żądania ich uznania.
Informacje dotyczące zawodów regulowanych i uznawania kwalifikacji zawodowych można zdobyć na Słowacji w Ministerstwie szkolnictwa, www.minedu.sk.
Kompletny spis zawodów regulowanych znajduje się na stronie internetowej:http://www.minedu.sk/SUDV/UDV/UDVdoc/20050818_Zoznam_regulovanych_povolani_v_SR.pdf