Jednym z celów partnerstwa EURES-T Beskidy jest wolny przepływ pracowników w regionach przygranicznych Czech, Słowacji i Polski. Poniższe informacje są skierowane do zagranicznych obywateli, których zamiarem jest podjęcie pracy na rynku polskim.
Pomocą pracodawcom w znalezieniu pracownika służą:
Największe polskie portale internetowe poświęcone pracy to: www.praca.pl, www.gazetapraca.pl, www.pracuj.pl,www.jobpilot.pl, www.praca.org, www.jobpilot.pl.
Natomiast lokalne portale poświęcone pracy to: www.praca.bielsko.pl, www.mbp.ohp.pl, www.ojej.pl,www.praca.bielsko.com.pl.
Obywatele Czech i Słowacji mają nieograniczony dostęp do polskiego rynku pracy, mogą pracować legalnie na równi z obywatelami polskimi, co oznacza brak konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.
Umowa o pracę jest najczęstszą podstawą nawiązania stosunku pracy. Zgodnie z Kodeksem Pracywww.praca.info/kodeks-pracy/ umowa
o pracę określa w szczególności strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Stosunek pracy powstaje na mocy zgodnego oświadczenia woli przez strony umowy.
Indywidualne prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej; obywatel UE powinien podjąć następujące działania:
Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu. Organem ewidencyjnym jest: wójt, burmistrz, prezydent. Dlatego też, pierwszym krokiem początkującego przedsiębiorcy będzie wizyta w urzędzie gminy lub miasta oraz zgłoszenie lokalu, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza.
Spółka cywilna:
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej; przedsiębiorcą nie jest spółka tylko wspólnicy, którzy rejestrują się jako przedsiębiorcy w ewidencji działalności gospodarczej. Do rejestracji spółki cywilnej nie jest wymagany kapitał. Każdy wspólnik odpowiada solidarnie za zobowiązania spółki, bez ograniczenia, całym swoim majątkiem.
Inne spółki osobowe:
spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna wymagają rejestracji
w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Spółki kapitałowe:
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), spółka akcyjna (S.A.).
Oddział lub przedstawicielstwo:
Oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza jego główną siedzibą. W przypadku przedstawicielstwa, wymagany jest wpis do rejestru przedstawicielstw zagranicznych prowadzonego przez Ministerstwo Gospodarki.
Więcej informacji:
www.paiz.gov.pl - Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
www.mg.gov.pl - Ministerstwo Gospodarki
W Polsce wyróżniamy następujące rodzaje podatków:
sieć dobrowolnie współpracujących ze sobą niekomercyjnych organizacji na rzecz mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób podejmujących działalność gospodarczą, usługi doradcze, szkoleniowe, informacyjne i finansowe (w tym udzielanie pożyczek i poręczeń).
Na poziomie centralnym najważniejszym elementem systemu KSU jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, na poziomie regionalnym – Regionalne Instytucje Finansujące (RIF), odpowiedzialne za wdrażanie programów regionalnych dla MSP (http://ksu.parp.gov.pl).
W Regionie obejmującym województwo śląskie jest zarejestrowanych 30 podmiotów, w tym m.in. w Katowicach: Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Regionalna Izba Gospodarcza, Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw, Regionalna Izba Handlu i Przemysłu, Fundusz Górnośląski.