powiatowych urzędów pracy: www.epuls.praca.gov.pl
wojewódzkich urzędów pracy: http://krajowe.wup-katowice.pl, www.wup.opole.pl/praca/
Pełen wykaz urzędów pracy wraz z danymi teleadresowymi można znaleźć na stronie: www.psz.praca.gov.pl .
Oferty pracy pochodzące z publicznych służb zatrudnienia wszystkich krajów EOG, a więc również Polski, Czech i Słowacji znajdują się na Portalu Mobilności Zawodowej EURES: www.eures.europa.eu oraz na polskiej stronie EURESwww.eures.praca.gov.pl.
Usytuowane są najczęściej przy urzędach gmin. Ich celem jest ułatwienie dostępu społeczności lokalnej do wiedzy o rynku pracy, gospodarce, edukacji, możliwościach kształcenia, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Odwiedzając Gminne Centra Informacji można bezpłatnie skorzystać z dostępu do komputera, Internetu, faksu w celu poszukiwania pracy.
Każda niepubliczna agencja zatrudnienia powinna posiadać wpis do rejestru agencji zatrudnienia, czego potwierdzeniem jest certyfikat wydawany w imieniu Marszałka Województwa przez wojewódzkie urzędy pracy. Lista agencji znajduje się na stronie internetowej krajowego rejestru agencji zatrudnienia: www.kraz.praca.gov.pl .
Większość gazet codziennych, zarówno ogólnopolskich jak i lokalnych, zawiera specjalne rubryki z ofertami pracy. Najwięcej ogłoszeń można znaleźć w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Wyborczej”, w dodatku „Praca”, oraz w dodatku "Moja Kariera" w „Rzeczpospolitej”, który ukazuje się w środy.
www.praca.interia.pl , praca.gazeta.pl , www.pracuj.pl , www.praca.pl www.jobpilot.pl , www.pracadlaciebie.pl ,www.praca.wp.pl , www.praca.onet.pl , www.hrk.pl , www.kariera.pl , http://gazetapraca.pl,
Przystępując do poszukiwania pracy należy przygotować niezbędne dokumenty: życiorys (CV), list motywacyjny. Pomoc przy sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych można uzyskać u doradców zawodowych w urzędach pracy.
Europass umożliwia zaprezentowanie umiejętności i kwalifikacji w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie (Unii Europejskiej, krajach EFTA/EOG oraz krajach kandydujących). Składa się z 5 dokumentów z których 2: Europass - CV i Europass - paszport językowy można wypełnić samodzielnie. Więcej informacji nt. Europass można znaleźć na stronie:http://europass.cedefop.europa.eu/
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność” www.solidarnosc.org.pl
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych www.opzz.org.pl
Forum Związków Zawodowych www.fzz.org.pl
Państwowa Inspekcja Pracy jest w Polsce organem nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy, a także przepisów dotyczących zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Na stronie internetowej PIP www.pip.gov.pl. znajduje się m.in tekst Kodeksu pracy, który określa prawa i obowiązki zarówno pracowników jak i pracodawców.
Zasady podejmowania działalności gospodarczej reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie podejmowania działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 137, poz. 1807).
Procedura zakładania indywidualnej działalności gospodarczej:
Uznawanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych w innym kraju EOG
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.buwiwm.edu.pl
Płaca minimalna
W terminie do 15 września każdego roku ustala się wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny. Od 1 stycznia 2009r. minimalne wynagrodzenia wynosić będzie 1.276,00 PLN brutto.
Koszty utrzymania
Poziom cen jest zróżnicowany w zależności od miejsca zamieszkania. Życie w dużych miastach jest droższe niż w mniejszych miejscowościach.
Transport publiczny w Polsce:
Autobusy - miejskie i podmiejskie (PKS). Tramwaje – jeżdżą w większych miastach. Bilety można kupić w kioskach („Ruch”) oraz niektórych sklepach. Polskie Koleje Państwowe (PKP) – rozkład jazdy dostępny jest na stronie:http://rozklad-pkp.pl/.