Po předškolním vzdělávání a základním vzdělávání (tedy povinné školní docházce) následuje vzdělávání střední.
Vzdělávací programy středního vzdělávání se rozlišují na:
Střední odborné vzdělávání (1-2 roky) – pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Ukončeno závěrečnou zkouškou.
Střední odborné vzdělávání s výučním listem (2-3 roky) – příprava pro výkon povolání. Ukončeno závěrečnou zkouškou a udělením výučního listu.
Střední odborné vzdělávání s maturitní zkouškou (4 roky) – příprava k výkonu náročnějších povolání nebo příprava k terciárnímu vzdělávání. Ukončeno maturitní zkouškou.
Střední všeobecné vzdělání s maturitní zkouškou (4-6-8 let) – příprava především k terciárnímu vzdělávání. Ukončeno maturitní zkouškou.
Druhy středních škol: gymnázia, střední odborné školy, střední odborná učilišt.
Vzdělávání v konzervatoři (6-8 let) je specifický druh vzdělávání v oblasti hudby, tance, zpěvu a dramatického umění. Ukončeno maturitní zkouškou nebo absolutoriem.
Vyšší odborné vzdělávání (3–3,5 let) prohlubuje znalosti získané ve středním vzdělávání a poskytuje praktickou přípravu pro výkon náročnějších povolání. Studium je ukončeno absolutoriem.
Vysokoškolské vzdělávání je rozlišeno na 3 úrovně:
Bakalářský studijní program (3-4 roky) – ukončen státní závěrečnou zkouškou a obhajobou diplomové práce.
Magisterský studijní program – navazující na bakalářská program (1-3 roky) nebo samostatný magisterský program (4-6 let) – ukončen státní závěrečnou zkouškou a obhajobou diplomové práce.
Doktorský studijní program (3-4 roky) – ukončen státní doktorskou zkouškou a obhajobou disertační práce.
Jedná se o uznávání diplomů, kvalifikací nebo částí studijních programů jedné (domácí nebo cizí) vzdělávací instituce jinou vzdělávací institucí. Akademické uznávání je charakterizováno detailním porovnáváním studijních plánů, jehož výsledkem je pak rozhodnutí o tom, zda vzdělání získané v zahraničí je rovnocenné vzdělání poskytovanému v České republice.
Podrobné informace o uznávání vzdělání naleznete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy:http://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/uznavani-vzdelani
Zaměřuje se na posouzení znalostí a schopností konkrétní osoby, přičemž tyto znalosti a schopnosti sice mohou být doloženy dokladem o formální kvalifikaci (vzdělání a přípravě), ale také mohou být doloženy dokladem o faktickém výkonu dané činnosti nebo jiným dokladem. Výsledkem procesu profesního uznávání je rozhodnutí o tom, zda dotyčná osoba má dostatečné znalosti a schopnosti, aby mohla vykonávat konkrétní povolání nebo činnost.
Podrobné informace o uznávání kvalifikace naleznete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy:http://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/uznani-odborne-kvalifikace
Veřejné vysoké školy v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji:
Ostravská univerzita v Ostravě - http://www.osu.cz/
Slezská univerzita v Opavě - http://www.slu.cz/
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava - http://www.vsb.cz/
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně - http://www.vsss.cz/
Univerzita Palackého v Olomouci - http://www.upol.cz/
Soukromé vysoké školy v Moravskoslezském kraji:
Newport International Univerzity (Ostrava) - http://www.newportu.cz/
Vysoká škola podnikání, a.s. (Ostrava) - http://portal.vsp.cz/
Vysoká škola sociálně–správní (Havířov) - http://www.vsss.cz/
Přehled všech vysokých škol v ČR najdete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR:http://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR - http://www.msmt.cz/
Krajský úřad Moravskoslezského kraje – http://www.kr-moravskoslezsky.cz/
Krajský úřad Olomouckého kraje – http://www.kr-olomoucky.cz/
Krajský úřad Zlínského kraje - http://www.kr-zlinsky.cz